Często zadawane pytania (FAQ)

1. Jak zdobyć pracę w NL Jobs i co przygotować przed wyjazdem?

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest rejestracja. Można jej dokonać osobiście w jednym z naszych biur lub online przez wypełnienie kwestionariusza na naszej stronie.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji?

Do rejestracji potrzebne będą:

 • ważny dowód osobisty lub paszport
 • prawo jazdy w przypadku aktywnych kierowców
 • numer SoFi / BSN w przypadku osób, które go posiadaja
 • ewentualnie certyfikaty, które kandydat posiada

Czy można być pewnym, ze firma NL Jobs jest wiarygodna?

Grono zadowolonych klientów i certyfikat, oraz wpis do Rejestru Podmiotów Prowadzacych Agencje Zatrudnienia świadczą o wiarygodnosci naszej firmy.

Po jakim czasie od rejestracji można spodziewać się wyjazdu?

Jest to zależne od różnych czynników, między innymi od dyspozycyjnosci do wyjazdu, dostępnych ofert pracy lub państwa doświadczenia zawodowego.

Czy państwa agencja pobiera opłaty przed wyjazdem?

NL Jobs Polska nie pobiera od kandydatów opłat za usługi związane z rekrutacją, tłumaczeniem, sprawami administracyjno-prawnymi, organizacją transportu, koordynacją i innymi. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach ryku pracy z 20.04.2004 r. (art. 121, pkt 2. ustawy) pobieranie opłat za pośrednictwo jest zabronione i podlega karze grzywny.

Jaka jest lista niezbędnych rzeczy, które należy ze sobą zabrać wyjeżdzjąc za granicę?

 • ważny i niezniszczony dowód osobisty lub paszport
 • prawo jazdy, jeżeli takowe państwo posiadacie
 • dokument SOFI/BSN jeżeli taki państwo posiadacie
 • poduszkę, kołdrę lub śpiwór
 • odzież i obuwie robocze (ze stalowym nosem), jeżeli są wymagane
 • dokument z banku potwierdzający posiadanie konta walutowego lub kartę do konta holenderskiego
 • kieszonkowe na początek – minimum 50 euro
 • sztućce, kubek, talerzyk – inne sprzęty kuchenne wchodzą w skład wyposażenia na miejscu

Czy istnieje potrzeba wyrobienia numeru SOFI za każdym wyjazem do pracy w Holandii?

Numer SOFI / BSN nadawany jest jednorazowo i jest niezmienny, więc nie ma potrzeby wyrabiać go ponownie przy kolejnych wyjazdach. Nawet jeżeli zostanie zagubiony pomożemy wyrobić duplikat tego dokumentu.

2. Praca

Praca tymczasowa w Holandii – co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz?

Tamtejszy rynek pracy znacząco różni się od naszego rodzimego. Co musisz wiedzieć zanim podpiszesz z agencją umowę o pracę tymczasową w Holandii?

Praca w fazach
Zatrudnienie przez agencję pracy wiąże się z pracą w fazach.

Faza A
Obowiązuje przy podpisaniu pierwszej umowy z daną agencją. Może trwać maksymalnie 78 faktycznie przepracowanych tygodni (urlopy nie wliczają się).

Faza B
Trwa maksymalnie 4 lata lub przez okres 6 umów. Przechodząc do fazy B podpisujesz z agencją umowę na czas określony.

Faza C
To umowa na czas nieokreślony.

Wynagrodzenie
Zarobki uzależnione są nie tylko od branży, ale i od Twojego wieku oraz obowiązującego Cię CAO*. Jednocześnie nie mogą być one niższe niż wynagrodzenie minimalne (minimumloon) przewidziane w CAO dla Twojego przedziału wiekowego.

*CAO określa obowiązki i prawa zarówno pracodawcy jak i pracownika.

Biorąc pod uwagę zawiłość przepisów obowiązujących w holenderskim prawie pracy, warto zaufać sprawdzonej agencji o ugruntowanej pozycji na rynku, która nie oszuka Cię i zapewni pełne wsparcie.

Czy NL Jobs posiada oferty dla par – w tym samym miejscu pracy i zakwaterowania?

Oferty tego typu zdarzają się, zdecydowanie częściej w wariancie wspólne zakwaterowanie połączone z odrębnymi miejscami pracy. Oferty całkowicie połączone występują również ale rzadziej.

Na jak długo minimalnie i maksymalnie można wyjechac przez NL Jobs i ile godzin tygodniowo jest możliwych do wypracowania?

Minimalny okres deklarowanej pracy wynosi od kilku tygodni do roku. Największa ilość ofert uwarunkowana jest półrocznym okresem pracy. Ilość godzin tygodniowo zależy od wielu czynników i może wynosić od 30 do 50 godzin tygodniowo.

Czy praca jest od poniedziałku do piątku czy również w weekendy?  / W jakie dni tygodnia będę pracować?

Czas pracy zależny jest od wielu czynników i może wahać się od 30 do 50 godz. tygodniowo. Liczba dni pracy, jak i godzin uzależniona jest od pracodawcy, okresu oraz ilości pracy w danym momencie.

Po jakim okresie czasu można zjechać na urlop do Polski i jak często można wracać do kraju?

Standardowo urlopy mogą wynosić od tygodnia do dwóch, co 12 przepracowanych tygodni. Często jednak zależy to od indywidoualnego przypadku i jest kwestią ustaleń.

Czy istnieje możliwość sprawdzenia informacji dotyczących wynagrodzenia?

Legalność wypłacanych pieniędzy potwierdza odcinek wypłaty – salaris, na którym można odnaleźć następujące informacje:

 • wynagrodzenie brutto
 • kwota przelana na konto
 • okres za jaki wypłacono wynagrodzenie
 • liczba przepracowanych godzin
 • koszty ubezpieczenia, podatku, zakwaterowania oraz kwoty wakacyjne czy urlopowe
 • nazwę pracodawcy

3. Wynagrodzenie

Kiedy i w jakiej formie można spodziewać się pierwszej wypłaty?

Zarobione pieniądze przelewane są na konto walutowe lub holenderskie, w formie cotygodniowych wypłat. Pierwszy przelew następuje pod koniec drugiego tygodnia pracy. Warunkiem legalnego przelewania pieniędzy na konto pracownika jest posiadanie przez niego numeru identyfikacji podatkowej – numeru SOFI/BSN. Zazwyczaj proces wyrabiania tego numeru trwa od kilku dni do kilku tygodni w sezonie letnim. Jeżeli czas oczekiwania na numer SOFI/BSN będzie dłuższy niż 2 tygodnie, pieniądze można otrzymać w formie zaliczki wypłacanej w gotówce.

Czy zaraz po przyjeździe należy zapłacić za ubezpieczenie i zakwaterowanie?

Koszty te są odliczane od zarobionych pieniędzy, więc nie trzeba za nie płacić od razu po przyjeździe.

4. Transport

Czy transport do Holandii jest organizowany przez Państwa firmę?

Tak – organizujemy transport do Holandii przy współpracy z firmą transportową Grand Tour Venus. Opłata za ten przejazd jest kredytowana a więc odtrącana z wynagrodzenia. Miejsce wyjazdu określamy z punktu wybranego przez Państwo – dostępnego na mapie przejazdów przewoźnika.

Czy możliwy jest wyjazd do Holandii z inną firmą przewozową?

Za pierwszym razem  nie ma takiej możliwości, możliwy jest natomiast  dojazd prawcowników własnym samochodem. Powodem takiej polityki jest spotkanie nowych pracowników z koordynatorami zaraz po przyjeździe do biura w Holandii. Odbywa się ono o konkretnej godzinie zsynchronizowanej z przyjazdem busa Grand Tour Venus.

Co to znaczy, że przejazd z Polski do Holandii jest kredytowany? Czym jest kredytowany przejazd z Polski do Holandii?

Przejazd z Polski do Holandii jest kredytowany co oznacza, że jego koszt zostanie odtrącony z pierwszej wypłaty na miejscu w Holandii. Korzystając z naszego przewoźnika nie muszą Państwo przygotowywać żadnych pieniędzy na ten cel przed wyjazdem. Od pierwszej wypłaty zostanie odtrącona opłata za przejazd tam i z powrotem. Dzieki temu nie musicie się państwo martwić o opłacenie powrotu do Polski.

Czy wielkość bagażu jest ograniczona?

Sugerowana wielkość bagażu przy tansporcie zorganizowanym przez nas to dwie duże torby do 30 kilogramów łącznie oraz bagaż podręczny.

Czy dojazdy na miejscu między miejscem pracy a zakwaterowaniem są zapewnione przez państwo?

Oczywiście zapewniamy transport do pracy i z powrotem. Zazwyczaj jest to samochód udostępniany pracownikom. W przypadku małej odległości od pracy może to być rower. Obie formy transportu do pracy są bezpłatne.

Czy jestem objęty ubezpieczeniem w Holandii?

Oczywiście – każda pracująca osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, które pokrywa opiekę medyczną i farmaceutyczną w wypadku choroby czy wypadku. Nie obejmuje ona jednak wizyt u dentysty. Ubezpieczenie obejmuje okres kiedy dana osoba pracuje w Holandii, podczas zjazdu na urlop sugerujemy ubezpieczenie indywidualne.

Czy ubezpieczenie obowiązuje również na terenie Polski, np. podczas urlopu?

Z zalożenia ubezpieczenie obejmuje Państwa przez okres wykonywanej pracy. Jest możliwość przedłużenia ubezpieczenia na okres urlopu, dzięki czemu nie muszą Państwo osobno ubezpieczać się na ten okres. Ubezpieczenie takie jest możliwe w NL Jobs jako dodatkowa opcja, ktorą należy podać przy zgłaszaniu urlopu.

5. Zakwaterowanie

Czy zapewniacie państwo zakwaterowanie za granicą?

Sprawy zakwaterowania, ubezpieczenia i innych formalności leżą po naszej stronie i są organizowane przez nas na miejscu w Holandii.

Jakiego standardu zakwaterowania można się spodziewać?

Posiadamy hotele i domki w zależności od regionu i miejsca pracy. Wszystkie lokale mieszkaniowe są w pełni wyposażone. Znajdują się w nich lodówki, pralki, kuchenki (lub stołówki) i innego rodzaju sprzęty przydatne w normalnym funkcjonowaniu. Pokoje są w większości dwuosobowe – pozostałe są 3 lub 4 osobowe.

Czy wyżywienie jest we własnym zakresie?

Tak - każda pracująca osoba organizuje sobie wyżywienie we własnym zakresie. Na miejscu jest dostęp do sklepów spożywczych oraz supermarketów. W niektórych opcjach zakwaterowania zapewniany jest dostęp do gotowych zestawów obiadowych.

Czy w miejscu zakwaterowania będzie dostęp do internetu?

Większość z oferowanych przez nas lokali posiada dostęp do bezpłatnego internetu.

6. Płace

Kiedy mogę pobierać świadczenie za godziny urlopu? 

Pobranie świadczenia za godziny urlopu możliwe jest, gdy pracownik przez co najmniej 1 dzień (8 godz.) nie wykonywał pracy (< 32 godz.). Wniosek o wypłatę świadczenia za godziny urlopu należy złożyć za pośrednictwem koordynatora NL. W przypadku przesłania wniosku na adres e-mail wyplata@nl-jobs.com pracownik nie otrzyma informacji zwrotnej. Należy pamiętać, by spełnić warunki do wypłaty świadczenia za godziny urlopu: minimum wynosi 8 godzin, a saldo musi być wystarczające.

Jakie są cele WAS (ustawy o przeciwdziałaniu konstrukcjom pozornym

pracownik w Holandii ma prawo przynajmniej do ustawowego wynagrodzenia minimalnego. Oznacza to, że pracodawca nie ma prawa potrącać żadnych kwot z wynagrodzenia minimalnego; potrąceń i rozliczeń można dokonywać od kwoty przekraczającej wynagrodzenie minimalne lub w przypadku dodatku urlopowego. Ustawa przewiduje wyjątek dotyczący potrącania kosztów zakwaterowania i ubezpieczeń zdrowotnych. 

Zakaz potrąceń nie ma zastosowania do podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i składek emerytalnych. Mają one bowiem podstawę prawną. 

Czym są koszty ET (koszty eksterytorialne)?

Jest to regulacja podatkowa umożliwiająca wypłatę nieopodatkowanej rekompensaty pracownikom zamieszkałym za granicą i zatrudnionym tymczasowo w Holandii.

Pracownik tymczasowy rezygnuje wówczas z części opodatkowanego wynagrodzenia i otrzymuje w zamian nieopodatkowaną rekompensatę.

Wymianie podlega następujące wynagrodzenie opodatkowane:

 •  Pozaustawowe dni urlopu (maksymalna kwota wymiany wynosi w tym przypadku 81%)
 •  Dodatki za nieregularne godziny pracy i godziny nadliczbowe (maksymalna kwota wymiany wynosi w tym przypadku 100%)
 •  Wynagrodzenie powyżej kwoty wynagrodzenia minimalnego (maksymalna kwota wymiany wynosi w tym przypadku 81%)

Do wymiany kwalifikują się następujące koszty eksterytorialne:

 •  Podwójne koszty zakwaterowania
 •  Transport z i do Holandii
 •  Dodatkowe koszty utrzymania 

Koszty utrzymania w Holandii są często wyższe niż koszty utrzymania w kraju pochodzenia. Na podstawie danych dla danego kraju obliczana jest maksymalna kwota, którą można wypłacić tygodniowo na poczet dodatkowych kosztów utrzymania.

Jaka jest różnica pomiędzy potrąceniami z wynagrodzenia a stawką specjalną?

Potrącenia od wynagrodzenia obliczane są w oparciu o przepracowane godziny. W białej tabeli wynagrodzenia tygodniowego opublikowanej przez Urząd Skarbowy zawarto szczegółowe informacje o potrąceniach z tygodniowego wynagrodzenia brutto.

Stawka specjalna naliczana jest w chwili przyznania „specjalnego” wynagrodzenia. Jest to premia/wynagrodzenie uznaniowe i rozliczenie rezerw. 

Kiedy wypłacane są zgromadzone rezerwy?

Wypłata świadczenia urlopowego następuje raz w roku w pierwszym tygodniu czerwca lub po zakończeniu stosunku pracy.

Wypłata świadczenia za godziny urlopu następuje po pobraniu urlopu lub po zakończeniu stosunku pracy.

Wypłata po zakończeniu stosunku pracy następuje w terminie sześciu tygodni.

Gdzie znajdę stan swojego konta emerytalnego?

W pierwszych 26 przepracowanych tygodniach prawa emerytalne nie są naliczane. Po 27 tygodniach pracownik, który ukończył 21 lat, przystępuje do podstawowego programu emerytalnego STIPP. 

Składki na program podstawowy opłacane są przez pracodawcę, dlatego informacji o nich nie zawiera się na odcinku wynagrodzenia. Nagłówek „pns” na odcinku wynagrodzenia informuje, czy pracownik uczestniczy w programie emerytalnym STIPP (J = tak, N = nie).

Po 78 przepracowanych tygodniach lub przejściu do fazy B program podstawowy zmienia się w program STIPP „plus”. Od tego momentu pracownik samodzielnie opłaca pewien procent składki emerytalnej.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Używamy cookies do śledzenia wykorzystania i preferencje Pozwolenie Odmawiać